Contact us

Protecting our precious places

Board of Directors

The Board has the executive control and management of the affairs of the Trust and is responsible for its administration.

The Board comprises six directors. The Minister of Conservation appoints four of them after nominations have been called from the public, having due regard to environmental and conservation values, the interests of rural landowners and the interests of the Maori community. QEII National Trust members elect the other two directors. The current Board comprises:

Appointed by the Minister of Conservation (varying terms):

  • Chairperson, James Guild - term expires 30 June 2014
  • Sue Yerex, Turangi - term expires 30 June 2015
  • Bernard Card - Porirua - term expires 27 June 2014
  • Gina Solomon - Peketa, Kaikoura - term expires 8 July 2015

Elected for a three-year term by members:

  • Megan Balks - Te Awamutu - term commenced 1 April 2013
  • James Hunter - Porangahau - term commenced 1 April 2013

Next member elections will be held in 2016.

Board Meetings

Board meeting dates for 2013

  • 17 September
  • 11 - 13 November

Board meeting dates for 2014

  • 24-26 March (Waikato)
  • 26-28 May (Northland)
  • 4 August 2014 (Queenstown) 
  • 29 Sept - 1 Oct (Wellington)
  • 24-26 Nov (location tbc)

View directors' profiles

MoST Content Management V3.0.5341